1380
11 بهمن 1401 - 00:41

روسیه: رسانه‌های غربی برای پوشش دلایل شیوع کرونا رشوه دریافت کرده‌اند

یک مقام ارشد ارتش روسیه فاش کرد، در میان خبرنگاران مطبوعات و رسانه‌های اجتماعی غربی بر سر پوشش خبری از علل شیوع کروناویروس رشوه‌خواری رخ داده است.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، یک مقام ارشد ارتش روسیه روز دوشنبه مدعی شده که برخی از خبرنگاران و رسانه‌های آمریکایی به هنگام پوشش دلایل وقوع کرونا رشوه دریافت کرده‌اند. 

خبرگزاری ایتارتاس به نقل از «ایگور کریلوف»، فرمانده واحد دفاع زیستی، شیمیایی و پرتویی ارتش روسیه نوشت نهادهای مجری قانون در آمریکا از این موضوع که   خبرنگاران مطبوعات و رسانه‌های اجتماعی درباره عدم افشای منبع اصلی ویروس کرونا رشوه گرفته‌اند مطلع هستند. 

روسیه پیش از این مدعی شده ویروس کرونا در آزمایشگاه‌های بیولوژیک آمریکا ساخته شده است. آنچه ادعای روسیه را تقویت می‌کند کشف آزمایشگاه‌های بیولوژیک آمریکا در خاک اوکراین بعد از وقوع جنگ در اوکراین است.  

به نوشته خبرگزاری «تاس»، «ایگور کریلوف» امروز دوشنبه در یک نشست مطبوعاتی خاطر نشان کرد: «افشاگری‌های فدراسیون روسیه درباره محتواهای برنامه‌های نظامی-بیولوژیکی پنتاگون در اوکراین یک جنجال عمومی گسترده به پا کرده است. در سراسر حوزه پساشوروی تظاهرات‌های گسترده علیه فعالیت‌های آزمایشگاه‌های زیستی فعال با بودجه آمریکا برگزار شده است. سازمان‌های دولتی متعلق به اتحادیه اقتصادی اوراسیا قطعنامه‌ای را علیه آزمایشگاه‌های زیستی بودجه گرفته از آمریکا تصویب کرده‌اند.»

این مقام رده‌بالای نظامی روسیه ادامه داد: «در خود آمریکا بر سر این افشاگری‌ها مجموعه تحقیقاتی به جریان افتاده است. موضوعات مرتبط با رشوه‌خواری در میان پرسنل مطبوعات و رسانه‌های اجتماعی بر سر پوشش علل عفونت کروناویروس جدید مورد توجه نهادهای ضابط قانون آمریکا قرار گرفته‌اند. همچنین مغلطه و دستکاری آرای عمومی در مورد واکنسهای کووید-19 آمریکایی که به دستور شرکت‌های بیوتکنولوژی  و داروسازی صورت گرفت نیز محل توجه آنها واقع شدند.»

این اظهارات کریلوف در حالی مطرح شده که با شیوع جهانی ویروس کرونا، بسیاری از کشورهای غربی انگشت اتهام را به سمت چین گرفته و مدعی تولید این ویروس در آزمایشگاه ویروس شناسی شهر «ووهان» شده بودند.

با این حال یک تحقیقات نود روزه از سوی جامعه اطلاعاتی آمریکا نتوانست درباره خاستگاه ویروس کرونا به جمع‌بندی برسد اما در گزارش آن‌ها ادعا شد که چین «اطلاعاتی حیاتی» درباره خاستگاه ویروس کرونا را مخفی نگه‌داشته است. با این حال گروهی از دانشمندان از طرف سازمان جهانی بهداشت نیز به چین سفر کردند و پس از دو هفته تحقیق، سناریوی آزمایشگاه ووهان را بعید دانستند.

در آن زمان سفارت چین در واشنگتن در بیانیه‌ای اعلام کرد: «آمریکا از ردیابی ویروس کرونا در ایالات متحده می‌گریزد و درب را بر روی چنین احتمالی می‌بندد. اگر طرف آمریکایی "شفاف و پاسخگو" است باید آمار موارد اولیه خود را منتشر کند. در دستکم پنج ایالت، پیش از اعلام اولین مورد ابتلا در آمریکا، موارد تأیید شده‌ای از این بیماری وجود داشته است.»

تابستان گذشته کریلوف ارزیابی کرده بود، شواهد مختلف نشان می‌دهد آمریکایی‌ها احتمالا در تولید و انتشار ویروس کرونا در جهان دست داشته‌اند.

پایان پیام

منبع: فارس
شناسه خبر: 1008941